MGRS Formatı

  • MGRS formatında 10 rakam vardır. Bunların ilk beşi UTM koordinatındaki 6 haneli sayıdan gelir (batı doğu doğrultusunda yürünen mesafeyi belirlediğimiz değer). Son beş rakam ise UTM deki 7 haneli sayıdan gelir (güney kuzey doğrultusunda yürünen mesafeyi belirlediğimiz değer).
  • İlk beş rakamın başındaki değer on binler basamağıdır (sağdan beşinci rakam) ve onluk kare adını oluşturmak için ilk sıraya yazılır (X ekseni). Örnek: 35TPF53’teki 5 (bkz: Resim 9).
    Son beş rakamın başındaki değer (sağdan beşinci) on binler basamağıdır ve onluk kare adını oluşturmada ikinci sıraya yazılır (Y ekseni). Örnek: 35TPF53’teki 3 (bkz: Resim 9)
  • İlk beş rakamın sağdan dördüncü değeri olan ”5” ve son beş rakamın sağdan dördüncü değeri olan ”9” 1x1km2 büyüklüğündeki alanın adlandırılmasında kullanılır. Örnek: 35TPF53-59 teki ”59” bunu ifade eder. Ayrıntılı bilgi içine Kuşbank kayıt girişi metnine bakabilirsiniz.

Bu uygulamayla çalışma yaptığınız karenin sınırları içinde nerede olduğunuzu görebilirsiniz ve pusula özelliği sayesinde hangi yöne doğru daha fazla yürüme mesafeniz olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.