Proje Faaliyetleri

Türkiye Üreyen Kuş Atlasının temelini arazi çalışmaları oluşturmaktadır. 2014’te 2, 2015’te 28, 2016 yılında 71 ve 2017 yılında 76 adet olmak üzere toplam 127 adet[1] 50 km’lik atlas karesi proje süresince ziyaret edilmiştir.

2015 yılı arazi dönemi bittiğinde, projeye katılım beklenenin altında kalınca, projenin tanıtımı ve kuş gözlemcileri ile iş birliğini arttırmak için 2015 Ekim’de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde ulusal bir çalıştay düzenlendi. Bu çalıştaya Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 30 kuş gözlemcisi katıldı. Taner Şekercioğlu’nun kolaylaştırıcılığında bir atlas çalışması yapmak için Türkiye genelinde yeterli gönüllü kapasitesinin olup olmadığı tartışıldı. Kızılırmak Deltası’nda gerçekleşen pilot arazi çalışmalarıyla, katılımcılara atlas metodolojisi gösterildi. Bu çalıştayın ardından, sonraki yıl projeye katılım arttı.

Eylül Dizdaroğlu Haziran 2016’da Doğa Derneği’nin düzenlediği 17. Kuş Konferansı’na katılarak Atlas projesini tanıttı.

2016 Ekim ayında Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nün desteğiyle ülke genelindeki ikinci çalıştay düzenlendi. 50’den fazla kuş gözlemcisinin katıldığı çalıştayda proje ekibi 2015 ve 2016 yılı çalışmalarının sonuçlarını anlattı. Moderatör Cem Orkun Kıraç eşliğinde gerçekleşen oturumlarda, katılımcılar etkin biçimde eksiklerin giderilmesi için 2017 yılında nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini tartıştı ve önerilerde bulundu. Poster ve fotoğraflar için tıklayın.

Atlas proje ekibi Mart 2017’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Başkanı Özcan Yaman ve ekibini ziyaret ederek, bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Bu toplantının ardından bakanlık ile sözlü bir işbirliği sağlandı.

Bu çalıştayların ve toplantıların dışında, 2016 ve 2017 yılları boyunca İstanbul , Ankara, Çanakkale, Samsun, İzmir, Antalya ve Kaş’ta bölge toplantıları düzenlendi. Bu toplantılarda Marmara, İç Anadolu, Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinde eksik kalan atlas karelerinin tamamlanması için izlenmesi gereken yöntem, türlere yönelik yapılması gereken özel çalışmalar bölgedeki Atlas gönüllüleriyle tartışıldı. Bölge toplantılarına Atlas gönüllülerinin yanı sıra yereldeki kuş gözlem toplulukları da katıldı.

Uluslararası Toplantılar

Eylül 2016’da proje ekibi Almanya’nın Halle kentinde düzenlenen ‘BirdNumbers2016’ Birds in a Changing World (Değişen Dünyada Kuşlar) konferansı dâhilinde yapılan EBCC toplantısına katıldı. Toplantıda bilim komitesinden Dr. Esra Per ve Dr. Kiraz Erciyas Yavuz bulunarak proje ekibine destek oldu. Proje ekibi konferansta Türkiye Üreyen Kuş Atlasının son durumunu anlatan bir poster sundu. Bu poster bilim komitesi tarafından verilen ikincilik ödülünü kazandı. Konferans sırasında EBBA2 ekibiyle yapılan görüşmelerde ilk sonuçların sunulmasının ardından Türkiye’de uygulanan metodolojide gönüllülerin yükünü azaltacak bir revizyon yapma kararı ile ziyaret edilen 1×1 km’lik kare sayısı dörtten ikiye düşürüldü. Konferans sonrasında yayımlanan “Die Vogelwelt” dergisinin özel sayısında, Türkiye Üreyen Kuş Atlasının ilk bulgularını anlatan bir makale yayımlandı.

2017 Mart ayında ülke koordinatörü Kerem Ali Boyla’nın EBBA2 teknik ekibiyle Katalan Ornitoloji Enstitüsü’nde yaptığı teknik çalışma sonucunda, 2000 yılından itibaren Türkiye’de toplanan bütün üreme verilerinin ve tamamlanan bölgesel atlasların ülke atlasına dâhil edilmesi kararı alındı.

Kasım 2017’de Avrupa Kuş Atlası Projesi ekibi Zagreb’de özellikle Doğu Avrupa’lı atlas koordinatörlerini bir araya topladı. Toplantıya ekip adına Kerem Ali Boyla katıldı. Türkiye’nin de katıldığı bu toplantıda 50×50 ölçeğindeki her bir türün 50×50 km’lik karelerdeki bolluk verilerinin hesaplanması için geliştirilmiş bir yöntem üzerine çalışıldı. Ayrıca hem 50×50 km genelindeki hem de sistematik yöntemle toplanan verilerin ilk taslaklarının mevcut sisteme yüklenmesi sağlandı. Toplantı sonunda sistematik çalışma verilerinin yüklenmesi için son tarih 31 Aralık 2017, 50×50 km’lik karelerdeki bolluk bilgilerinin yüklenmesi için son tarih ise 31 Ocak 2018 olarak belirlendi. Aralık 2017 ve Ocak 2018 arasında kuş uzmanı Süleyman Ekşioğlu ekibe katılarak, üreyen tüm türlerin hem 50×50 km’lik karelerde hem de ülke çapındaki popülasyon büyüklüğünü hesapladı.

17. Türkiye Kuş Konferansına Katıldık


Türkiye Üreyen Kuş Atlası Açık Radyo’da