Kuş Atlası Ankara Çalıştayı Gerçekleşti!

img_8040Kuş Atlası Çalıştayı için Atlas gönüllüleri bu kez Ankara’da buluştu. Doç. Dr. Utku Perktaş’ın desteğiyle, çalıştayın ev sahipliğini Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü yaptı.

Atlasçılar 22 Ekim Cumartesi sabahı bir araya geldi ve Cem Orkun Kıraç’ın moderatörlüğünde oturumlar başladı. Pek çok gönüllü ve atlasa katkı veren akademisyenler gün boyu çay/kahve/yemek aralarında sohbet etti. Kuş Atlası çekirdek ekibi olarak biz de pek çok Atlasçıyı bir arada gördüğümüze çok mutlu olduk. Hem uzun süredir görmediğimiz kişilerle sohbet etme fırsatı yakaladık, hem de atlasla ilgili akılda kalan soruları elimizden geldiğince yanıtlamaya çalıştık. Ödül töreniyle birlikte ilk gün sona erdi.

İkinci günün sabahı Mogan Gölü’nde kuş gözledik. Çilkeklikler, bıyıklı baştankaralar ve mavigerdan pek çoğumuzu heyecanlandıran türler arasındaydı. Mogan Gölü gözleminin kayıtlarına şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://ebird.org/ebird/view/checklist/S32184531

Gezinin ardından sunumlar Hacettepe Üniversitesi’nde devam etti ve öğlen yemeğinin ardından çalıştay sona erdi.

Her iki gün de sunumların ardından dinleyicilerle gerçekleştirilen soru-cevap ve tartışma bölümleri herkes için yararlı oldu. Bu bölümlere akademisyenler de bilimsel yanıtlarla katkıda bulundu.

Kuş Atlası 2016 yılı çalışmalarının önemli bir kısmı böylece bitmiş oldu. Şimdi sıra bu çalıştayın çıktılarının değerlendirilmesinde. Çalıştayda ortaya konan öneriler, dile getirilen sorunlar 2017 yılında Atlasın izleyeceği stratejilere yön verecek. Atlas ekibi olarak, gönüllüler ve destek veren akademisyenlerle birlikte çalıştayda ortaya çıkan fikirleri geliştirmeye ve sorunlara çözüm bulmaya devam edeceğiz. Hem çekirdek ekip, hem de Atlas gönüllüleri bu sayede 2017 yılına daha güçlü başlamış olacak. 2017 yılı için gideceğiniz kareleri şimdiden düşünmeye başlayabilirsiniz. Hatta karar verdiyseniz bize hemen yazabilirsiniz! Yeni dönemde işler kızışıyor: Zor görülen türlere hazır mısınız?

80870

Çalıştay raporuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

RAPOR-KUŞ-ATLASI-2016-ÇALIŞTAYI

 

Çalıştayda çekilen fotoğraflar için:

Kuş Atlası Ankara Çalıştayı Fotoğrafları

 

Çalıştayda yer alan sunumlar için:

Kuş Atlası Nedir?

Amaç ve Beklenen Sonuçlar

Harita ve GPS Okuma

Kayıt Formunun Doldurulması

Metodoloji Deneyimleri

eBird

Güney Afrika Kuş Atlası Projesi 2