Sıcak geçen kışlar: Yerli kuşların sayısı artıyor mu?

Dağbülbülü, Sürmeli çalıkuşu ve kızılgerdanların popülasyonu üst üste ılıman geçen iki kışın ardından en yüksek sayıya ulaştı.

Dağbülbülü, Sürmeli çalıkuşu ve kızılgerdanların popülasyonu üst üste ılıman geçen iki kışın ardından en yüksek sayıya ulaştı.

Az yağışlı ve ılıman geçen kışlar yerli kuşların hayatta kalma şansını artırıyor. İsviçre Ornitoloji Enstitüsü tarafından yayımlanan ‘İsviçre’de kuşların Durumu. 2016 [The State of Birds. 2016]’ raporuna göre bu durumdan kısa mesafe göçmenleri de olumlu etkileniyor. İsvçire’nin yaygın kuş izleme çalışması 2014 ve 2015 kışında 14 kuş türünde artış gözlendiğini ortaya koydu. Yeşil ağaçkakan, alakarga, büyük baştankara, çam baştankarası, sıvacı, çalıkuşu, şakrak ve çaprazgaga bunlardan bazıları. Çitkuşu, kızılgerdan, karatavuk, sürmeli çalıkuşu ve dağbülbülünün ise 1999’dan bu yana İsviçre’deki en yüksek popülasyonu 2014 ve 2015 kışında kaydedildi.

Ilıman geçen kışların Türkiye’deki yerli kuş popülasyonlarını nasıl etkilediğini anlamak için elimizdeki veriler henüz çok az. Ancak yaygın türlerin bölgesel popülasyonlarını takip etmek elimizde. Gözlemlerimiz sırasında kaydedeceğimiz sayı bilgisi gelecekte yapılacak çalışmalar için çok değerli olabilir.

İsviçre’nin üreyen kuşlarının popülasyon durumuyla ilgili ayrıntılı bilgiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

Rapor, ‘The State of Birds in Switzerland. 2016’, Swiss Ornithological Institute.