Kuş Atlası Uzman Çalışmaları: İstanbul Buluşması

Kuş Atlası’nın sürekli güncellenmekte olan pilot haritaları üstünde yaptığımız çalışmalar devam ediyor. Üç yıllık arazi döneminin bitmesi ve proje ekibinin verileri geçmişteki eBird kayıtları ve üreme çalışmalarıyla birleştirmesinin ardından Türkiye’de üreyen kuş türlerinin ilk dağılım haritaları ortaya çıkmıştı. Ekip, bu haritalardaki eksikleri gidermek için kuş gözlemcileri ve ornitologlardan destek almaya devam ediyor.

18 Kasım 2017 Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz çalışmaya Murat Biricik, İhsan Eroğlu, Cemil Gezgin ve Ömer Necipoğlu katıldı. Her bir türün haritasını kontrol ettiler, ürediğini bildikleri noktalarda bir tür haritada görünmüyorsa, kayıtlarını bizle paylaşarak bu üreme alanlarının haritaya yansımasını sağladılar. İstanbul buluşması için bize kapılarını açan Yuva Derneği’ne ve Erdem Vardar’a teşekkür ediyoruz.

Bütün kuş gözlemcileri atlasa aynı yöntemle katkıda bulunabilir. Tek yapmanız gereken bağlantıdaki haritaları incelemek, eksikleri belirlemek ve kayıtlarınızı Atlas ekibiyle paylaşmak. Atlas ekibine kus.atlasi@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.